1984 Bhopal Gaz Sızıntısı, Hindistan – 18.000’den fazla insan öldü!

0
35
Bhopal gaz sızıntısının kurbanı ölen bir kız çocuğunun görüntüsü

3 Aralık 1984 gecesi Hindistan’ın Bhopal kentindeki Amerikan Şirketi Union Carbide’nin Böcek İlacı Tesisinde meydana gelen bir kaza, yaklaşık 45 ton metil izosiyanat denilen zehirli gazın yayılmasına neden oldu.

Metil izosiyanat oldukça tehlikeli bir toksittir ve solunmasından sadece bir kaç dakika sonra ölüme neden olur. Bu gaz diğer kimyasal maddelerle de karışıp adeta ölüm makinası gibi şehrin üstüne çöktü. Erkek, kadın, yaşlı ve çocuk ayırt etmeden herkesi dakikalar içerisinde öldürüyordu.

Union Carbide’in alarm sistemi saatlerce çalışmadı. Fabrika yöneticileri tarafından alarm da verilmedi. 3 Aralık sabahı binlerce insan çeşitli şikayetlerle hastanelere koşmaya başladı.

Bugünün aksine, 1984 yılında Bhopal’da çok fazla hastane yoktu. İki devlet hastanesi şehir nüfusunun yarısını kabul edemedi. İnsanlar acı çekiyordu, nefes almaları güçleşiyor ve kafaları karışıyordu. Bu ani hastalığın nedenini bilmeyen doktorların kafaları da karışmıştı. Çünkü binlercesi hastanelere yağıyordu.

Hastalar baş dönmesi, nefes darlığı, cilt tahrişi ve döküntülerden şikayetçilerdi. Bazılarında ani körlük olduğu bile bildirilmişti. Bhopal doktorları böyle bir durumla hiç karşılaşmadılar. Endüstriyel felaketle başa çıkma konusunda hiçbir tecrübeleri yoktu.

Bu felaketin gayri resmi rakamları toplamda 18.000 ölümdür. Sonuç mu? Sonuç maalesef aşağıdaki görsellerde…

İki adam, 5 Aralık 1984’te Bhopal’daki bir hastaneye Union Carbide kimyasal gaz kaçağı nedeniyle kör olan çocukları taşıyor.
Felakette binlerce hayvan öldü.. 4 Aralık 1984 tarihinde çekilmiş fotoğraf.
4 Aralık 1984 tarihli bir fotoğraf, Bhopal trajedisinin kurbanlarından…
17 Aralık 1984’te çekilen bu fotoğraf, Bhopal’daki Union Carbide fabrikasında binlerce kişiyi öldüren zehirli gaz kaçağının ardından cesetleri gösteriyor.
Bir işçi, 1984 Bhopal Gaz Felaketinde ölen binlerce insandan oluşan bir fotoğraf panelini temizliyor. Fotoğraf 2010

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz