Dünyanın En Kötü 10 Tren Felaketi

0
30

Tarihin en kötü tren kazalarının birçoğu 20. ve 21. yüzyılların başlarında meydana geldi. Bu felaketlerin çoğunun arkasındaki nedenler fren arızalarından, raydan çıkmalardan veya kazalara neden olabilecek yangınlardan kaynaklıydı.

1. Denizlerin Kraliçesi – Sri Lanka, 2004

Aralık 2004’te meydana gelen tsunami’nin neden olduğu, 1700 den fazla kişinin hayatını kaybettiği bu korkunç kaza demiryolu tarihinin en kötü tren felaketi olarak sayılıyor.

26 Aralık 2004’te, Sumatra’nın kuzeybatısındaki bir deprem, yaklaşık 280.000 insanı öldüren devasa bir tsunami yarattı. “Deniz Kraliçesi” isimli tren o gün 1.500’den fazla yolcu ile doluydu ve ilk dalga çarptığında tren kıyıdan 217 metre uzaktaydı. Sular treni hemen durdurdu. Trenin güvenli bir yer olacağını düşünen yerel sakinler ve yolcular üzerine tırmandılar ve arkasına saklandılar. İkinci dalga çok daha büyüktü ve treni parçaladı. Trenle ezilmeyenler arabalara sıkışıp kalarak boğuldular. Sadece bir avuç yolcu hayatta kaldı.

2. Bihar’da raydan çıkan tren, Hindistan

Yaklaşık 800 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu kaza, Hindistan’ın Bihar eyaletinde 1981 yılının Haziran ayında meydana geldi. Tren, Mansi kenti yakınlarındaki Bagmati isimli yer üzerinde seyir halinde iken yola çıkan bir ineğe çarpmamak için makinistin ani bir fren yapmasından dolayı raydan çıkarak nehre daldı.

3. Saint-Michel-de-Maurienne Demiryolları –  Fransa, 1917

12 Aralık 1917’de Noel sezonu için yaklaşık 1.000 Fransız askeri evlerine geri dönüyordu.

Trenin on dokuz vagonundan sadece ilk üçünde otomatik hava freni vardı. Diğerleri ya Fransızdı ya da el frenleri ile idare edilecekti. Ülke çapındaki kıtlık trenleri bile etkilemişti.

Alpler’in Fransız tarafındaki vadiye doğru inerken , makinist frenleri uygulasa da tren hız toplayarak ilerlemeye devam etti. Frenler aşırı ısınırken, vagonların altında yangın çıktı. 8 km sonra, ilk vagon raydan çıktı ve diğer vagonlar içine çarptı. Hepsi birkaç dakika içinde ateş aldı. Yangının yoğunluğundan ötürü, 1000’e yakın ölüden yalnızca 425 ceset tespit edilebildi.

4. Ciurea Demiryolu Felaketi – Romanya, 1917

Birinci Dünya Savaşı sırasında bir yolcu treni , Ciurea İstasyonu’na yakın bir yerde çok dik bir patikaya inerken fren yetmezliği yaşadı . 26 vagonlu tren, Alman ilerlemesinden kaçmaya çalışan mültecileri ve yaralıları taşıyordu. Mühendisler treni yavaşlatmak, tersine atmak ve tekerleklerin tutuşunu arttırmak için zımparalama aletlerini çalıştırmak için ellerinden geleni yaptılar ancak tren aksine daha fazla hız topladı. Yüksek hız nedeniyle tren maalesef raydan çıkarak ateş aldı ve yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

5. Guadalajara Tren Felaketi – Meksika, 1915

1915’te Meksika devrimi tüm hızıyla sürüyordu. Cumhurbaşkanı Venustiano Carranza, birliklerinin ailelerinin yeni ele geçirdiği kale olan Guadalajara’ya taşınmasını emretti. 22 Ocak 1915’te, bu iş için özel olarak dizayn edilmiş tren, aşırı derecede ağır yüklü 20 vagonuyla Colima’dan ayrıldı. Dik inişe geçerken mühendis tren kontrolünü kaybetti. Tren, yolun aşağısına doğru seyrederken hız toplamaya devam etti ve sonunda derin bir vadiye düştü. En az 600 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

6. Ufa Tren Felaketi – Rusya, 1989

Sovyet tarihinin en ölümcül demiryolu kazası 4 Haziran 1989’da meydana geldi. LPG boru hattındaki bir sızıntı Asha ve Ufa kasabaları arasında büyük miktarda propan gazı birikmesine neden oldu. Mühendisler basınçtaki düşüşü farkettiklerinde olası sızıntıları aramak yerine basıncı normal seviyelerine çıkardılar. Saat 1:15 civarında, çoğu çocuk olan 1200’den fazla yolcu taşıyan iki tren birbirine çarptı. Çarpışmanın yarattığı kıvılcımlar yüksek derecede yanıcı bulutu oluşturdu ve 200 km öteden görülebilecek bir patlama ile sonuçlandı. Ortaya çıkan ateş topu, 2 km yayıldı ve her iki treni de yok etti. 575 kişiden daha fazlasının öldüğü tahmin ediliyor.

7. Balvano Tren Felaketi – İtalya, 1944

2 Mart 1944’te kömür yüklenmiş lokomotiflerdeki karbon monoksit gazı kapalı vagonlarda seyahat eden en az 521 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

8. Torre del Bierzo Demiryolu Felaketi – İspanya, 1944

3 Ocak 1944’te İspanya’daki Torre del Bierzo köyünün yakınında bir tren 20 numaralı tünele girdi. Önünde 3 vagonun zarar görmesini engellemeye çalışan bir şant motoru vardı. Tren harekete geçtiğinde bu vagonlardan ikisi hala tünelin içindeydi. Ters yönden 27 yüklü vagon ile bir kömür treni yaklaşıyordu. Şönt motorunun makinisti kömür trenini uyarmaya çalıştı ama yine de şönt lokomotifi içine çarptı. Ortaya çıkan yangın iki gün boyunca devam etti. Birçok insanın biletsiz seyahat etmesi ve yangının hemen hemen tüm insan kalıntılarını yok etmesi trendeki gerçek yolcu sayısını tahmin etmeyi zorlaştırdı. Tahmini ölü sayısı en az 200.

9. Awash Demiryolu Felaketi – Etiyopya, 1985 

Afrika tarihindeki en büyük tren felaketi, 14 Ocak 1985’te Awash kasabasına yakın gerçekleşti. Kasaba, Awash Nehri üzerindeki bir vadide yatıyor. Bu kasabaya yaklaşırken trenin makinisti kavisli köprüde hızı azaltmadığından tren raydan çıkmıştır. Trende tahmin edilen 1.000 yolcudan 428’i öldü ve kalan yolcuların neredeyse tamamı ağır yaralandı. Korkunç kazadan sonra makinist tutuklandı.

10. Al Ayyat Tren Felaketi – Mısır, 2002

20 Şubat 2002 günü sabah saat 2: 00’de Mısır’da bir trenin 5.vagonunda bir gaz tüpü patladı. Neredeyse 400 kişi hayatını kaybetti. Yangının yoğunluğundan dolayı cesetlerin çoğu küle döndü ve bu da tanımlamayı imkansız hale getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz