Rus Denizaltısında Yangın – 14 Denizci Öldü

0
28

Yangın – Rus deniz kuvvetlerine ait bir deniz altında çıkan yangın 14 kişinin ölümüne neden oldu

Şu anda doğruluğu teyit edilmemiş pek çok spekülatif kaynaktan yayılan haberler bilgi kirliliğine sebep olurken Rusya’daki hareketliliğin sebebi belli oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı deniz kuvvetlerine ait bir denizaltında çıkan yangında 14 mürettebat üyesini öldüğünü söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu araçtaki incelemelerin devam ettiğini ve kazanın nedenlerini araştırdıklarını söyledi.

Rus Bakanlığı denizaltının tipiyle ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi. Ancak Rus basında çıkan haberlerde, özel operasyonlar için kullanılan nükleer bir denizaltı olduğu söyleniyor. Denizaltı bilimsel araştırmalar için okyanus tabanını incelemekle görevliydi.

Şu anda;

-Denizsuyundaki radyoaktivite oranında olağandışı bir seviyeye rastlanılmadı.

-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Savunma Bakanı Serget Şoygu’yu kazanın sebeplerini araştırması için görevlendirdi.

Yangın mürettebatın üstün çabaları ile söndürüldü ve şu anda Rus Kuzey Filosu’nun ana üssüne Severomorsk Liman kentine götürüldü.

FELAKETE NE SEBEP OLDU?

Rusya Savunma Bakanlığı;

“Bir yangın çıktı, 14 denizaltı görevlisi zehirli duman solumaktan dolayı öldü. Olayın sebebi araştırılıyor.”

Rus haber ajansı RBK, geminin AS-12 nükleer güçte bir denizaltı olduğunu söyleyerek askeri bir kaynaktan alıntı yaptı. Bunun resmi bir onayı olmadı. AS-12, derin su araştırmaları istihbarat toplama ve özel operasyonlar için kullanılan mini bir denizaltıdır. Su altı ve denizaltılarda kaza geçiren tek ülke Rusya değil. Ancak, Rusya örneğinde olaylar genellikle trajediyle sonuçlandı. 2000 yılında, nükleer motorlu Kursk’taki iki patlamadan sonra 118 denizaltı mürettabatı hayatını kaybetti. Sekiz yıl sonra, Nerpa nükleer denizaltındaki 20 kişi boğulma sonucu öldü.

Bakanlık tarafından yapılan bu açıklamalar kamoyunu bir nebze tatmin etmişse de ayrıntılar merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz