Sandy Kasırgası (2012, ABD) – Çoklu Fırtına

0
28
Süper Fırtına Sandy, New York, 2012

Süper Fırtına Sandy aslında bir araya gelmiş birkaç fırtınadan oluşuyordu ve bugüne kadar ABD’ye hasar veren kasırgalar arasında en korkunç olanıydı.

29 Ekim 2012’de başlayan Sandy Kasırgası Karayiplerden ABD Doğu Kıyısı’na kadar ölümcül sele, yer kaymalarına ve yıkıcı rüzgarlara neden oldu. Bu ölümcül fırtına 9 gün sürdü ve Karayiplede 70, ABD’de ise yaklaşık 150 kişiyi öldürdü.

Sandy’nin yarattığı enkaz aylar boyunca kaldırılamadı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Sandy’nin ABD tarihindeki en pahalı fırtınalar arasında olduğunu, 70 milyar dolarlık hasar meydana getirdiğini açıkladı.

Sandy 1.Kategori Kasırga Olarak Başladı

22 Ekim 2012’de Karayip Denizi’ndeki Nikaragua’nın kuzeydoğu sahilinde tropikal bir çöküntü oluştu. İki gün sonra güçlendi ve resmen kuzeydoğuya bölgesine doğru hareket ederken 1.Kategori Kasırgası oldu. Sonrasında sırasıyla Jamaika, Dominik Cumhuriyeti ve Haiti’yi geçti. Haiti’de çamur seli yaratarak 50 kişiyi öldürdü.  26 Ekim’de Porto Riko ve Küba’yı geçti.

Sonraki birkaç gün boyunca Sandy Kasırgası kuzeye doğru ilerlemeye devam etti. Bahamalar’a ulaştıktan sonra tropikal bir çöküntüye yol açtı ve hızla Kategori 1 kasırgasına dönüştü. NOAA bu dönüşen yapının olağandışı olduğunu bildirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz