Şimdiye Kadar ki En Kötü 10 Gemi Kazası

0
26

Şimdiye kadar belgelenen en korkunç deniz felaketlerinden 10 tanesi…

1.MV Wilhelm Gustloff: Tüm Zamanların En Büyük Can Kaybı

Danzig’teki hastane gemisi “Wilhelm Gustloff” 2.Dünya Savaşı Dönemleri

Bu Alman gemisi Ocak 1945’te Baltık Denizi’nde seyir halindeyken sovyet denizaltısı tarafından 3 adet torpido ile vuruldu. Geminin sancak tarafına isabet eden torpidolar 45 dakika içinde batmasına sebep oldu. Felakette 9.400 insan yaşamını kaybetti. Bu felaket denizcilik tarihinde tüm vurulma, batma ve kazalar dikkate alındığında en fazla insanın öldüğü olaydır.

2. Dona Paz: En Büyük Askeri Olmayan İnsan Kaybı

Dona Paz

Filipin bandrali Dona Paz isimli feribot 20 Aralık 1987’de MT Vector isimli tonlarca litre benzin taşıyan gemi ile çarpıştıktan sonra battı. 4.375 kişinin ölümü barış zamanında tarihteki en ölümcül feribot felaketlerine eklendi. Çarpma sonucu Dona Paz’a hızlı bir şekilde yayılan yangının yanı sıra çevre suları da alevler içinde kaldı. Dona Paz’daki can yelekleri kilitliydi. Yolcuları ise canlarını kurtarmak için köpekbalığı dolu sulara atlanmaya zorlandı.

3. RMS Lusitania: 18 Dakikada Battı

Bu İngiliz okyanus gemisi, Queenstown (şimdi Cobh) İrlanda’ya yapılan bir liman dahil olmak üzere Liverpool, İngiltere ve New York City arasındaki rotada seyahat etti. 1.Dünya Savaşı sırasında gemi, 7 Mayıs 1915’te bir Alman torpido tarafından vuruldu ve ardından sadece 18 dakika içinde battı.

Felaket, gemide yer alan 1.959 kişiden 1.198’ini öldürdü.

4.RMS Lancastria: Bir İngiliz Gemisinde En Kötü Can Kayıpları

Bu İngiliz okyanus gemisi, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman hava saldırısı sonucunda 17 Haziran 1940’da battı ve 4000’den fazla can kaybıyla sonuçlandı. Bu felaket, Titanik ve Lusitania’nın toplam kayıplarından daha fazla sayıda cana mal oldu. Lancastria’nın batırılışı, İngiliz tarihindeki en büyük deniz felaketi olarak geçiyor.

5.RMS Impress of Ireland: Kanada Tarihinin En Kötü Felaketi

Bu Kanadalı okyanus gemisi, 29 Mayıs 1914’ün erken saatlerinde Norveçli bir Collier’la çarpışma sonrasında Saint Lawrence Nehri’ne battı. Sabahın erken saatlerinde Collier, yoğun sis nedeniyle İmparatoriçe’nin sancak tarafıyla çarptı. Geminin alt kısmındaki birçok insan anında boğuldu. Gemi o kadar hızlı bir şekilde batmaya başlamıştı ki, filikaların çıkarılması imkansız hale geldi ve sadece 465 kişi hayatta kaldı.

6. MV Goya: En az 6,000 Kişi 7 Dakikada Öldü

Bu Alman nakliye gemisi, 16 nisan 1945 yılında binlerce sivil alman ve yaralı askeri batıya taşırken l-3 isimli SSCB Denizaltısı tarafından batırıldı. Torpido tarafından vurulduktan sadece yedi dakika sonra gemi battı. Ölümler geminin içinde, buzlu sularda boğularak ve hipotermi nedeniyle gerçekleşti.  Gemi kadın ve çocuklarla doluydu (hayatta kalan 183 yolcu arasında sadece iki çocuk vardı). Bu felakette tahmini en az 6.000 kişinin öldüğü sanılıyor.

7. USS Indianapolis (CA-35): ABD Donanma Tarihindeki En Büyük Can Kaybı

30 Temmuz 1945’te, savaşta kullanılacak ilk atom bombası için kritik parçaları teslim ettikten kısa bir süre sonra, Tinian’daki ABD hava üssüne dönüş yolunda olan gemi, İmparatorluk Japon Donanması denizaltısı I-58 tarafından vurularak 12 dakika içinde battı. 1.196 Mürettebattan 900’ü köpek balığı saldırılarına ve dehidrasyona maruz kalarak yaşamlarını yitirdi.

8. MV Le Joola: İkinci En Kötü Askeri Olmayan Felaket

26 Eylül 2002’de sert bir fırtınaya giren feribot aşırı kapasiteye ulaşmasının da etkisiyle beş dakika içinde alabora oldu. 2.000 yolcudan en az 1.863 kişi hayatını kaybetti.

9. SS Mont-Blanc: Patlatıldı ve Bütün Bir Kenti Yok Etti

Bu Fransız yük gemisi, 6 Aralık 1917’de Halifax Limanı’nda cephane taşırken, Halifax Patlaması’na neden oldu ve Kanada’nın Halifax kentinde bulunan 2.000 kişiyi öldürdü. Patlamaya, Norveçli gemi SS Imo ile yapılan bir çarpışma neden oldu.

10. RMS Titanic : En Ünlü Deniz Felaketi

Belki de tüm zamanların en iyi bilinen deniz trajedisi olan RMS Titanic, 15 Nisan 1912’de Kuzey Atlantik Okyanusu’nda, Southampton, İngiltere’den New York’a, ABD’ye yaptığı ilk yolculuğu sırasında bir buzdağına çarptığını bildiren bir yolcu gemisi idi. Titanik’in batması, tarihin en ölümcül askeri olmayan üçüncü deniz felaketi olarak geçer ve bu felaket 1,514 kişinin ölümüne neden olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz