Uçak Kazaları – Tarihin En Ölümcül 5 Uçak Kazası

0
31

Uçak kazaları tüm kazalar içinde en felaketli olanlarıdır. Çünkü çoğunlukla çok fazla yaşam kaybına neden olurlar. Bir uçak kazası, bir araba kazasından dört ya da beş yüz kat daha fazla insanı öldürebilir ve bir uçak düştüğünde bütün bir ülkeyi temelinden sarsabilir. Aşağıda tarihteki en ölümcül beş hava kazası ve bunların havacılık endüstrisi ve bir bütün olarak dünya üzerindeki etkileri listelenmiştir.

1. 9/11 Uçak Kaçırma

9/11 saldırıları ABD tarihinde derin bir iz bıraktı.

9/11 saldırıları şüphesiz tüm zamanların en kötü uçak felaketiydi. 11 Eylül 2001’de, El Kaide teröristleri tarafından iki adet Boeing 767 ve iki adet Boeing 757 kaçırıldı. İlk iki uçak New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptı, üçüncüsü Washington DC’deki Pentagon’a ve Beyaz Sarayı vurmak için tasarlanan sonuncusu ise Pennsylvania’da bir alana düştü. Sonuç olarak, saldırılarda 2.996 kişi öldürüldü.

Etkileri

Saldırı, “Teröre Karşı Savaş” ın başlaması da dahil olmak üzere daha geniş sonuçlar doğurdu. Havacılık endüstrisi ile ilgili olarak özellikle ABD’de, bu büyüklükteki bir felaketin bir daha asla yaşanmayacağının sağlanması amacıyla uçak güvenliğine ilişkin büyük reformlar yapıldı.

2. Tenerife Havaalanı: Pistte Çarpışma

PANAM Flight 1736 uçağındaki 396 yolcudan sadece 61’i Tenerife Havaalanı felaketinden kurtuldu.

Kanarya Adalarında sisli bir öğleden sonra tarihte kaydedilen en feci uçak çarpışması yaşandı. Komşu bir havaalanındaki önceki bir terör olayı, Tenerife’nin yoğun bir şekilde trafik sıkışıklığına girmesine neden oldu. KLM Boeing 747 doğrudan Pan Am uçağına çarptı. Dikkat çekici bir şekilde Pan Am uçuşundaki 396 yolcudan sadece 61’i hayatta kalırken KLM’de bulunan her yolcu ve mürettebat uçak alev aldıktan sonra hayatını kaybetti. İki uçakta toplam 583 insan öldü. Araştırmacılar kazanın bir dizi talihsiz olaylardan dolayı olduğunu belirlediler.

Etkileri

Felaket, havacılık endüstrisini çok temellerinden sarstı. Pilot eğitiminin temel bir parçası olarak mürettebat kaynak yönetiminin kurulmasına katkıda bulunan kokpit prosedürleri gözden geçirildi.

3. Japon Havayolları Uçuş 123: Dağlarda Kaza

Uçuş 123’ten sadece 4 kişi hayatta kalabildi

12 Ağustos 1985’te 123 numaralı Japon Havayolları ait bir uçak Tokyo’nun Haneda Havaalanı’ndan Osaka’ya uçtu. Ancak rutin uçuştan 46 dakika sonra kaos patlak verdi. Arka basınç bölmesinde (uçaktaki basıncın korunmasına yardımcı olur ve uçağın patlamasını önler) bir hata ortaya çıktı. Bu hata kabinde hızlı bir baskıdan kurtulmaya neden oldu ve aynı zamanda uçağın kuyruk yüzgecinden koptu ve pilotların uçaktaki diğer mekanizmaları kontrol etmesine izin veren hidrolik sistemleri devre dışı bıraktı. Bu temel işlevler olmadan pilotların uçması neredeyse imkansızdı. Uçak kontrolden çıkmaya başladı ve korkunç bir 32 dakikalık mücadelenin ardından pilotlar savaşlarını kaybetti ve uçak Ogura Dağına çarptı. 505 yolcu ve 15 mürettebat üyesi öldü ve sadece 4 insan hayatta kaldı.

Etkileri

Müfettişler sonunda bölmede daha önce gerçekleşen yırtılmanın hatalı tamir edildiğini belirledi. Bu büyüklükte kolayca önlenebilir bir felaketin bir daha yaşanmayacağından emin olmak için yetkililer tarafından uçak onarımına ilişkin düzenlemelerde ve politikalarda sıkılaştırmaya neden oldu.

4. Charkhi Dadri: Havada Çarpışma

Charkhi Dadri felaketinden Kazak uçuş ekibinin sorumlu olduğu bildirildi

Charkhi Dadri felaketi, tarihte kaydedilen havada gerçekleşmiş tek çarpışma oldu. 12 Kasım 1996’da, Suudi Arabistan Havayolları 763 numaralı uçak, Kazakistan Havayollarına ait Hindistan’a giden bir uçakla çarpıştı. İki uçaktaki 349 kişi hayatını kaybetti. Böyle bir olayın ne kadar talihsiz bir durum olabileceğini görmek kolay ama gerçek şu ki kaza çok daha kötü olabilirdi. Uçakların her ikisi de tam kapasite olsaydı en az 150 kişi daha yaşamını yitirecekti. Kazanın sebebi hava trafik kontrolünden yönleri yanlış anlayan ve onları doğrudan Suudi Arabistan uçağının yoluna koyarak Delhi havaalanına yaklaşırken çok hızlı inen Kazak pilotları adına pilot hatası olarak tespit edildi.

Etkileri

Yıkıcı kaza sonrasında Hindistan Sivil Havacılık İdaresi, tüm uçak inişlerinin veya kalkışlarının çarpışmadan kaçınma ekipmanlarına sahip olmaları gerektiğini söyledi. Bu bir ülkenin böyle bir ekipmanı zorunlu kıldığı ilk seferdi ve daha sonra bu uygulamayı bir çok ülke izlediği için küresel havacılık politikasında bir kaymaya yol açtı.

5. Türk Havayolları Uçuş 981: Bilinen Bir Tasarım Kusuru

Türk Hava Yolları Uçuş 981’de kurtulan yoktu

3 Mart 1974’te Türk Hava Yolları’nın 981 sayılı uçuşu Londra’dan Paris’e giderken Fransa’da bir ormana düştü. Düzlemdeki hata kargo ambarında hatalı bir şekilde kapatılmış bir mandaldı ve bu da kargo kapısının uçuş sırasında açılmasına neden oldu. Uçağın gövdesi tehlikeye girdiğinde (örneğin, kargo kapısının olması gereken büyük bir delik tarafından) patlayıcı dekompresyon olarak bilinen bir olguya yol açar. Uçağın içindeki hava, bir tür patlama dışında meydana gelen havadan çok daha fazla basınç altında olduğundan, basınçlı hava kabinden dışarıya çekilir. Uçağın aldığı ağır hasar nedeniyle pilotlar inemedi. 346 kişi hayatını kaybetti.

Etkileri

Uçağın mandalındaki tasarım hatası zaten havacılık otoriteleri tarafından biliniyordu. American Airlines Flight 96 uçağı önceki başka bir uçuşta güvenli bir şekilde inebilecek kadar şanslı olsalar da iki yıl önce kargo kapısında da benzer bir sorun yaşanmıştı. Bu ikinci olayla ilgili bir değişiklik yapılması gerekiyordu ve tüm DC-10’lar (kazayla ilgili uçak) sorun mandalı değiştirilinceye kadar geri çekildi. Uçağın üreticisi McDonnell-Douglas’ın itibarı tamamen paramparça oldu. Özellikle DC-10 için sipariş sayısının önemli ölçüde düştüğünü gördüler ve daha sonra Boeing tarafından satın alındı. DC-10 artık ticari uçuşlar için kullanılmıyor ancak bazı kargo şirketleri nakliye için kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz