En Büyük Korkun Ne?

0
44

Rüya görüyorsun. Sence ne çeşit bir kabusun içinde olabilirsin?

Haberleri dinlerken seni en çok hangisi rahatsız eder?

En çok hangisi sizi korkutur?

En çok hangisinden kaçınırsınız?

Seni en çok üzen nedir?

En Büyük Korkun Ne?
ÖLÜM KORKUSU

Senin en büyük korkun ölmek. Ancak bununla birlikte bir de hiçlikten de korkuyorsun. Ruhunun derinliklerinde bir gün artık yok olacağın fikri seni ürkütüyor. Kendi yok oluşunla yüzleşme fikrinden korkuyorsun. Bazı insanlardan, mekanlardan, etkinliklerden kısacası ölme ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğün her türlü durumdan olabildiğince kaçınıyor, kesinlikle risk almıyorsun. Tabi bütün bunlar kuruntularınla da birleşiyor. Ölüm korkusu bizi hayata sımsıkı bağlayan ilkel bir dürtüdür ve son derece normaldir. Genetik kodlarımızda işlenmesinin sebebi hayatta kalma olanağımızı arttırmaktır. Ancak kendi sağlığınız ve mutluluğunuz için, kendi kişisel tatmininiz için ölüm korkunuza derinlemesine bakmaya çalışın ve bununla yüzleşin. Ölüm hakkında sahip olduğunuz yanılgılarla dolu inançlarınızı inceleyin ve objektif olmaya çalışın. Bu korku sizin egonuzun bir ürünüdür. Bu korkuyu bir an önce makul seviyelere indirmelisiniz. Aksi takdirde hayatınız trajik felaketlere gebe olabilir. Bu felaketlere örnek mi istiyorsunuz? Yaşadığınız en büyük dramaya bakın…
ÖZERKLİK KAYBI

En büyük korkun kişisel özgürlüğünü kaybetmenin etrafında dönüyor. Ruhunun derinliklerinde güçsüz ve acınası olmaktan çekiniyor bu nedenle iradeni kullanamayacak olmaktan son derece korkuyorsun. Bu kaygı, fiziksel fobiler veya bir takım şeylere karşı duygusal isteksizlik gibi durumları ortaya çıkarabilir. Örneğin boğulmaktan, bir yerde mahsur kalmaktan, hapsedilmekten korkabilirsiniz. Bununla birlikte bağlanmaktan korkabilir, kendinizi kapana kısılmış bir şekilde hissedebilirsiniz. Sizin için tetikleyiciler; yaşlanmak, hastalık, yoksulluk, evlenmek, çocuk sahibi olmak veya özgürlük kaybına uğratabilecek her şey. Özgürlükle ilgili felsefi kitaplar okumanızı tavsiye ediyoruz.
EGO-ÖLÜM KORKUSU

En büyük korkunuz yarattığınız imajın kaybolması ya da parçalanmasıdır. Başkaları tarafından değersiz hissetmekten, küçük düşürülmekten ve utandırılmaktan çok korkuyorsunuz. Bu korku son derece normaldir çünkü hepimiz ilgiye ve sevgiye layık olduğumuzu düşünür, duygusal açıdan daha fazlasına sahip olmamız gerektiğine inanırız. Egomuzun parçalanması ise bizim için korkunç bir felaket olur. Çünkü bunun neticesinde derin bir utanç, yalnızlık, kendimizden nefret etme duygularını tetikleyebilir. Sizin için tetikleyiciler arasında; zorbalık, hata yapma, konuşma, hakarete uğrama veya eleştirilme, utanma, işimizi kaybetme veya sizi utandıracak ya da değersiz hissetmenizi sağlayacak herhangi bir şey olabilir. İlginç bir şekilde sosyal fobi, ego-ölüm korkusuyla doğrudan bağlantılıdır.
ŞİDDETE MARUZ KALMA

En büyük korkunuz, kişisel sınırlarınızın istila edilmesidir. Fiziksel acı, sakatlanma, işkence ya da saldırıya uğramanıza neden olabilecek herhangi bir şey yaşama fikrine dayanamazsınız. Kalabalıklar, mikroplar, iğneler, cerrahi prosedürler, diş hekimi, tehlikeli olarak algıladığınız yerler veya insanlar veya örümcekler ve yılanlar gibi bazı hayvanlar ile ilgili korkunuz olabilir.
TERK EDİLME KORKUSU

Sizin en büyük korkunuz birileri tarafından terk edilmek veya red edilmek. Sürekli olarak başkaları tarafından onay görme ihtiyacı içindesiniz. Size göre diğer insanlar tarafından değersiz ve yararsız görünmekten daha korkunç bir şey yok. Benlik saygınızı maalesef başkalarının onayından kazanıyorsunuz. Sizin için tetikleyiciler; samimiyet, her türlü güvenlik açığı, sevilen birinin ölümü, boşanma, arkadaşlık kaybı veya sevdiklerinizden geçici ayrılıklar olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz